Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

Ανοιχτή εκδήλωση με Τίτλο: “Στερεότυπα και προκαταλήψεις απέναντι στην αναπηρία” – 3/12/2019

• από
poster εκδήλωσης

αφίσα εκδήλωσης

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία η Μονάδα Προσβασιμότητας και Κοινωνικής Στήριξης Φοιτητών του Πανεπιστήμιου Ιωαννίνων με την ενεργό συμμετοχή Φορέων που εκπροσωπούν και υλοποιούν δράσεις στήριξης Ατόμων με Αναπηρία, οργανώνουν ανοικτή εκδήλωση με αντικείμενο τις προκαταλήψεις και τα στερεότυπα απέναντι στην αναπηρία, η οποία θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019 και ώρα 6:00 μμ στον Πολιτιστικό Πολυχώρο Δημήτρης Χατζής (Παλιά Σφαγεία).

Στην εκδήλωση δήλωσαν συμμετοχή και θα παρουσιάσουν τις δράσεις τους οι παρακάτω Φορείς:
 Οργανισμός Κοινωνικής Προστασίας – Αλληλεγγύης & Προσχολικής Αγωγής (Ο.Κ.Π.Α.Π.Α) του Δήμου Ιωαννιτών.
 Ελληνική Εταιρία Προστασίας & Αποκαταστάσεως Αναπήρων Προσώπων (ΕΛΕΠΑΠ) Ιωαννίνων.
 Εθνική Συνομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρία (ΕΣΑμεΑ).
 Πανελλήνιος Σύνδεσμος Τυφλών Περιφερειακή Ένωση Βορειοδυτικής Ελλάδος.
 Συμβουλευτικό Κέντρο Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (Σ.ΚΕ.Π.Ι).
 Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Έρευνας και Παρέμβασης (Ε.Ψ.Ε.Π).
 Σύλλογος Γονέων, Κηδεμόνων και Φίλων ΑμεΑ Ιωαννίνων «Κυψέλη».
 Σύλλογος Γονιών Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια «Φλόγα».
 Κέντρο Εκμάθησης της Ελληνικής Νοηματικής «Τούνελ της Σιωπής».
 Μονάδα Ψυχοκοινωνικής Αποκατάστασης TACT Hellas – Οικοτροφείο «Νέα Αρχή».
 Αθλητικός Όμιλος Ιωαννίνων «Πύρρος ΑμεΑ».

elEL